MZ u Moto klubu 23

Opcenito o MZ tvornici, motorima, povijest...
Avatar
ferdinandmax
Pripravnik foruma
Postovi: 70
Pridružen/a: pet srp 25, 2008 8:38 am
Lokacija: zg

MZ u Moto klubu 23

Post Postao/la ferdinandmax » pet kol 01, 2008 9:41 am

Ste vidli?
U Moto klubu od 1.8. kratki povijesni pregled MZ-aca... baš zgodno!
omnes stvpidvs felicitatem svam habet

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Post Postao/la emmezeta » pet kol 01, 2008 3:48 pm

Odmah idem u trafiku :D

Avatar
ernesto
Site Admin
Postovi: 13370
Pridružen/a: čet vel 28, 2008 2:53 pm

Post Postao/la ernesto » pet kol 01, 2008 11:46 pm

Nemojte se srditi, ali samo da kazem rijec-dvije o ovim nasim casopisima jer vec godinama dosljedno pisu krive informacije, navode i sve.

Na zalost, ja kao obican citatelj nailazim na (ajde da budem mekan) preko 60% gluposti, neistina i manjkavosti. Cesto se upitam kako netko ima obraza staviti svoj potpis na neke clanke. Ako netko moze dignuti na zadnjega, voziti po grobniku krug za sekundu ili ne znam sta, ne znaci da zna pisati i da je za to kompetentan, a na zalost to je kod nas slucaj. To je kao da ja pisem o hortikulturi jer dvaput mjesecno pokosim travu oko vrta.

OK, da se vratim na clanak o eMZama. Nije niti lose napisan, ali ukoliko se pise o povijesti MZ-a i ne spomene se DKW i IFA, onda to nije clanak o povijesti. To je kao da u zivotopisu napisete da ste se rodili s 45 godina.
Sorry ako je ovo malo off, ali nekako mi se cini da bi ovdje trebali iznositi i upozoravati na tocne podatke, a na kraju krajeva na ovom forumu cini mi se da ima daleko vecih strucnjaka za neke teme (i to apsolutno bez pretjerivanja) nego sto ti razni clankopisci jesu.
Pa meni najosnovnija civilizacijska pristojnost nalaze da ukoliko o necemu pisem tu informaciju provjerim na nekoliko izvora za sto u doba interneta treba oko 20 minuta, a ne da pisem sto mi se cini da sam negdje u gluho doba noci nacuo.

Uglavnom, kao sto sam rekao i sto mislim, ovakvi forumi mislim da velikim dijelom trebaju djelovati na nacin da okupljaju poklonike, pomazu, dijele savjete, ali mislim da je veliki dio uloge specijaliziranih foruma da daju tocne informacije i da djeluju edukativno. Uvijek ima ljudi koji nesto zele i vole, a ne znaju puno i onih koji nesto znaju pa zele poduciti svoje virtualne prijatelje i sve to na opce dobro.

Dakle, da se vratim na text, ukratko MZ je nastao iz u clanku opisane tvornice, ali koja s zvala DKW i svi podatci u clanku do pedesetih godina se odnose na DKW. Dio te tvornice je ostao na istoku i nastao je MZ, dio tvornice je preseljen nakon rata na zapad i postao je Audi. DKW motori nisu bili u proizvodnji Harley Davidsona jer su bili dobri, nego su nacrti za taj (bez daljnjega dobar motor u to vrijeme) bili podijeljeni kao ratna odsteta pa je dio proizvodnje dobio Harley, dio rusi itd, sve u cilju da se unisti njemacka industrija.

MZ ne zapocinje 1956 s ES modelima (iako se od tada proizvode kao novost u tvornici), nego se nastavlja kontinuitet modela RT koji se u medjuvremenu proizvodio pod oznakom IFA.

Jooj, sorry opet sam zahirio, ali srecom vjerujem da se nikom ne daju citati dugi postovi :wink:

Sve u svemu clanak nije los, puno bolji od mnogih u nasim moto casopisima, ali ipak je prilicno falican ukoliko zelimo dobiti uvid u povijest tvornice, sto je meni se cini bila nakana autora.

Sorry na duzini posta :oops:

Avatar
ernesto
Site Admin
Postovi: 13370
Pridružen/a: čet vel 28, 2008 2:53 pm

Post Postao/la ernesto » sub kol 02, 2008 9:14 am

E da, zaboravih reci, i u Motoreviji od osmog mjeseca ima clanak o eMZ-ama. Izgleda da vozimo jedne od najpoularnijih motora :D .

Avatar
ferdinandmax
Pripravnik foruma
Postovi: 70
Pridružen/a: pet srp 25, 2008 8:38 am
Lokacija: zg

Post Postao/la ferdinandmax » sub kol 02, 2008 11:56 am

sorry, ernesto,
mislim da ne bi trebalo tak kritički gledati na autore iliti "člankopisce" po novinama. lijepo je da pišu, da upoznaju javnost i s legendama poput marke MZ. možda se ljubiteljima i znalcima napis čini nepreciznim, ali za većinu čitatelja bit će poučan... slučajno znam i mladog autora napisa Antu Radića. nije baraba i proserator i jurišnik po grobniku, već pristojni redoviti student ekonomije, koji se dijelom izdržava i pišući za moto klub i auto klub, a vozi vespu px iz osamdesetih, tajnik je vespa kluba Croatia i obožava sve starije motore...
omnes stvpidvs felicitatem svam habet

Avatar
ernesto
Site Admin
Postovi: 13370
Pridružen/a: čet vel 28, 2008 2:53 pm

Post Postao/la ernesto » sub kol 02, 2008 6:57 pm

OK, u pravu si, ja sam mozda bio pregrub, ali nisam mislio na autora ovog clanka kada sam rekao za Grobnik i to. Mozda me samo podsjetilo na velike propuste drugih pa je ispalo da govorim protiv ovog mladica.

Svaka mu cast, i kao sto sam rekao clanak nije los, i zaista mi je drago da si stao u njegovu obranu i da se istinski interesira za motore. Kazem, samo me je podsjetio na one koji pisu bedastoce.

U svakom slucaju lijepo je da se pokusava ukazati na ovakve teme. U stvari moja inicijalna zelja je bila napisati neke stvari koje se nisu spomenule u tekstu, a onda je ispalo da mladog autora napadam jer kao sto sam rekao mnogi iznose neistine pa ljudi koji citaju krivo nauce. Sorry, moja je greska sto sam u stvari skrenuo s teme clanka o MZ-ama :oops: :oops:

Avatar
deep
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 1503
Pridružen/a: pet svi 30, 2008 4:32 pm
Lokacija: Slavonski Brod
Kontakt:

Post Postao/la deep » sub kol 02, 2008 7:49 pm

I ja sam pročitao članak i neću reći kako mladi autor teksta nije napisao dobar članak . Ali ću reći nešto uopčeno . Tekst je za prosječnog čitatelja vrlo edukativno informativan ali ima i čitatelja koji su poznavatelji tematike . Teme koje se obrađuju trebale bi biti utemeljene na činjenicama i svi koji se uhvate pera morali bi dobro proučiti i istražiti ono o ćemu će pisati .

Uvažavam činjenicu da se radi o mladom čovjeku koji uz to što studira ima volje i napisati koju karticu teksta o dvotočkašima. I siguran sam da će biti još prilika da se o povijesti nama dragog emze još puno piše i napiše.

Nebih htio biti krivo shvačen , ovo je moje subjektivno mišljenje.
Ovdje je nekad bio potpis!

Avatar
bixic
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 5153
Pridružen/a: sub tra 19, 2008 9:24 pm
Lokacija: Vrapèe

Post Postao/la bixic » ned kol 03, 2008 10:01 am

ja još nisam ni kupio novine a Ernesto mi je već ubio volju da to uopće i učinim. Iako ne želim nikoga kritizirati, svoje mišljenje ću iznjeti nakon što pročitam tekst.

Avatar
ernesto
Site Admin
Postovi: 13370
Pridružen/a: čet vel 28, 2008 2:53 pm

Post Postao/la ernesto » ned kol 03, 2008 5:42 pm

Ne, ma kakvi, clanak je OK, samo sam malo skrenuo s teme i prisjetio se ostalih novinara pa je ispalo da pisem nesto posebno protiv autora ovog priloga. Kao sto su decki rekli, clanak je za citaoca koji zeli nesto informativno procitati u redu, samo sto bih ja dodao jos neke cinjenice. Stavise, mladi gospon Radic nije navodio neistine sto drugi cesto cine, samo sto bi mozda netko ko vise poznaje tematiku (ponavljam se) dodao jos neke cinjenice.
U stvari deep je jako dobro i sazeto sve rekao. Moja je preporuka da kupis casopis, a sudeci po sebi ja volim imati sve takve vrste clanke bez obzira na malo vecu ili manju kvalitetu samog texta.

Avatar
bixic
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 5153
Pridružen/a: sub tra 19, 2008 9:24 pm
Lokacija: Vrapèe

Post Postao/la bixic » ned kol 03, 2008 5:56 pm

kupio, pročitao... Nije loše, naprotiv, možda samo par nedostataka i pokoja neistiita tvrdnja, ali sve u svemu, bolje išta nego ništa...

Avatar
ferdinandmax
Pripravnik foruma
Postovi: 70
Pridružen/a: pet srp 25, 2008 8:38 am
Lokacija: zg

Post Postao/la ferdinandmax » pon kol 04, 2008 2:38 am

Uvijek se može reći/napisati i više i bolje i preciznije i kvalitetnije... može se i bolje upoznatri neku tematiku, posve se slažem sa svim tim. ispričavam se jer nisam želio otvarati polemike, već prvenstveno napomenuti da taj članak, eto, postoji. jasno da znalci i ljubitelji neće iz njega ništa naučit, da će ih možda zasmetati stanovite površnosti i netočnosti, ali činjenica i jest da su i magazin Moto klub i sam napis namijenjeni najšitoj bikerskoj publici! A ona bi mogla i steći neke nove spoznaje o MZ-u.
omnes stvpidvs felicitatem svam habet

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Post Postao/la emmezeta » pon kol 04, 2008 8:31 am

Dijelim gore napisana stajališta. Vjerovatno je članak napisan zbog ukidanja MZ. To što je objavljen u opčim moto novina daje mu široku bazu čitatelja od kojih će se netko možda više zainteresirati za dublju MZ istinu. Mene osobno isto smeta ako su napisane netočnosti. Da je novinar pročitao stvari napisane na ovom forumu mogao bi napisati vjerodostojan članak. Možda bi ga mogli upozoriti na naš forum.

Avatar
ferdinandmax
Pripravnik foruma
Postovi: 70
Pridružen/a: pet srp 25, 2008 8:38 am
Lokacija: zg

Post Postao/la ferdinandmax » pon kol 04, 2008 8:51 am

bit će upozoren i opomenut... i meni je ovaj forum ugodno otkriće!
omnes stvpidvs felicitatem svam habet

Avatar
ernesto
Site Admin
Postovi: 13370
Pridružen/a: čet vel 28, 2008 2:53 pm

Post Postao/la ernesto » pon kol 04, 2008 9:33 am

Ma ja se ispricavam, moja greska jer sam ja okrenuo na polemiku koja je u stvari bila vezana za neprofesionalnost, a ne za navedeni text.

U svakom slucaju bilo bi mi drago da baci oko na forum, mozda i prodiskutira neke teme i uvijek su dobrodosli ljudi koji zele nesto nauciti, ali i podijeliti svoje znanje s drugima. Ma niti ne trebaju, mislim da je najbitnije da su ljudi dobre volje :D (Mislim ne pijanci, nego veseli i otvoreni ljudi :D )

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Post Postao/la emmezeta » pon kol 04, 2008 2:46 pm

Ernesto, tako sam i mislio.

Odgovori