Guma izmedju filtera i fergazera

Problemi za koje nema kategorija, ili ne znate u kojoj kategoriji bi postavili svoj problem s motorom

Moderator/ica: deep

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Guma izmedju filtera i fergazera

Post Postao/la emmezeta » ned tra 10, 2011 7:42 am

Imam jedno pitanje za koje vjerujem da kod znalaca nece prouzrociti nikakav problem. Malo poblize gledajuci moj TS 150 zapazio sem na gumenom koljenu izmedju filtera i fergazera nekakav "slijepi" prikljucak koji viri iz desnog limenog poklopca. U stvari kroz tu rupu ulazi zrak u fergazer mimo filtera. Po mojoj logici tu bi trebao biti nekakav cep (prilazem slikicu). Da li je to OK ili tu mozda nesto fali?

slika

Avatar
deep
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 1503
Pridružen/a: pet svi 30, 2008 4:32 pm
Lokacija: Slavonski Brod
Kontakt:

Post Postao/la deep » ned tra 10, 2011 11:09 am

Dobro pitanje ,da li štogod fali .

Odgovor je fali jedno crijeco koje se sa jedne strane ubode u mašinu (ispred karburatora na bloku ima ulaz u mašinu ) , a sa druge strane u taj ulaz na usisnoj gumi .

Svakako da tu vuće falš zrak i moj savjet je da to svakako zatvoriš .

Kako su u tvornici bili samosvjesni i tada već nisu uljne pare ispuštali u atmosferu . :lol: Kasnije verzije su imale na gumenom čepu rupu i tako su zakamuflirali taj odušak .
Ovdje je nekad bio potpis!

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Post Postao/la emmezeta » ned tra 10, 2011 2:01 pm

Hej Deep hvala za odgovor. Tako sam nesto i pretpostavljao samo je problem u tome sto ja te rupe na bloku ne vidim. Evo po jedna slika sa svake strane pa ako ti vidis nesto posebno molim za komentar. Jedino sto je sa lijeve strane sajla od okretomjera i onaj cep, koji pretpostavljam sluzi za sipanje ulja u mjenjac :?

slika

slika

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Post Postao/la emmezeta » ned tra 10, 2011 3:45 pm

Mislim da sam pronasao to sto si rekao Deep. Samo tog prikljucka na bloku kod mene nema, pa cu jednostavno zacepiti tu rupu na usisnom koljenu.

slika

Avatar
deep
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 1503
Pridružen/a: pet svi 30, 2008 4:32 pm
Lokacija: Slavonski Brod
Kontakt:

Post Postao/la deep » ned tra 10, 2011 7:40 pm

Rupu jednostavno začepi ili promjeni crijevo od novijeg TS-a . I predpostavio sam da nemaš na bloku iberlauf jer i jas sam samo na jednom to vidio u svojoj praksi .
Ovdje je nekad bio potpis!

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Post Postao/la emmezeta » ned tra 10, 2011 8:01 pm

Hvala ti Deep jos jednom. Nadam se da si ti uredu ili bar sve bolje, nakon tvoje operacije :D

Avatar
deep
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 1503
Pridružen/a: pet svi 30, 2008 4:32 pm
Lokacija: Slavonski Brod
Kontakt:

Post Postao/la deep » ned tra 10, 2011 8:32 pm

emmezeta je napisao/la:Hvala ti Deep jos jednom. Nadam se da si ti uredu ili bar sve bolje, nakon tvoje operacije :D
Jesam ,hvala na pitanju puno mi je bolje i već polako nabijam kilometre vikendom odlazeći na skupove da se nađem sa prijateljima .
Ovdje je nekad bio potpis!

Avatar
Stari lisac
Generalisimus
Postovi: 811
Pridružen/a: čet srp 09, 2009 8:14 pm
Lokacija: Novi Sad

Post Postao/la Stari lisac » pon tra 11, 2011 8:06 am

Radio sam par puta MZ ES 150 sa ovakvim dodatkom, cak je moguce i da imam neki takav blok pa cu gledati da to poslikam. Sad ovako po secanju, nisam bas siguran, al mislim da ovo nije bio iberlauf, vec da je crevo bilo povezano sa prostorom oko diname. Valjda da bi motor dobijao i malo toplog vazduha, ili da bi dinama imala nekog luftiranja. Nisam siguran. Evo par spoljasnjih slika, a ako nadjem takav blok, slikacu i sa unutrasnje strane pa cu postaviti slike .

slika

slika


slika

Na ovoj zadnjoj slici, ovo ispred creva je breg platina ( koji je zardjao ), a inace radi se o MZ - u iz 1968 godine.
Dok curi - dobro je - znaci da ima ulja
Mazano ne skripi - kazu stari ljudi
[img]http://s18.rimg.info/48e1877f1704ff812f ... d9.gif[img]

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Post Postao/la emmezeta » pon tra 11, 2011 1:02 pm

Da, da, tog prikljucka definitivno nema na mom bloku. Ocigledno je to bilo kod starijih modela. Samo me cudi ona guma i poklopac kod mog TS luxe koji je 1980 godiste. Ili su ti djelovi bili mjenjani (mada motor izgleda origigi) ili su MZ majstori iskoristili stare zalihe :? :wink:

Avatar
deep
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 1503
Pridružen/a: pet svi 30, 2008 4:32 pm
Lokacija: Slavonski Brod
Kontakt:

Post Postao/la deep » pon tra 11, 2011 8:16 pm

Lisac ,ja ipak mislim da se radi o iberlaufu , a to dokazuje i vijak (čep ) za sipanje ulja koji na semi nema rupu za uljnje pare
Ovdje je nekad bio potpis!

Avatar
emmezeta
Nepopravljivi MZ fanatik
Postovi: 1200
Pridružen/a: pet ožu 28, 2008 7:50 am
Lokacija: Ajdovscina

Post Postao/la emmezeta » pon tra 11, 2011 9:53 pm

Iz vidjenog ja bi se slozio sa Deepom, samo mi nije jasno kako su taj odušak rijesili kod novijih modela :?:

Avatar
ShumiZmajcek
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 2140
Pridružen/a: uto kol 24, 2010 4:57 pm
Lokacija: Srbija, Arilje

Post Postao/la ShumiZmajcek » pon tra 11, 2011 9:57 pm

emmezeta je napisao/la:Iz vidjenog ja bi se slozio sa Deepom, samo mi nije jasno kako su taj odušak rijesili kod novijih modela :?:
Ima rupa na gumenom cepu.. :wink:

PS. Skini cep uverices se sam..

Avatar
Stari lisac
Generalisimus
Postovi: 811
Pridružen/a: čet srp 09, 2009 8:14 pm
Lokacija: Novi Sad

Post Postao/la Stari lisac » uto tra 12, 2011 12:37 am

deep je napisao/la:Lisac ,ja ipak mislim da se radi o iberlaufu , a to dokazuje i vijak (čep ) za sipanje ulja koji na semi nema rupu za uljnje pare
Ne znam, napisao sam " po secanju " , a onaj metalni cep na slici gde se sipa ulje - je imao izbusene rupice na sebi. Ko sto rekoh, mislim da imam takav blok negde, potrazicu pa cu slikati.

@ emmzeta - vidjao sam to i na novijim modelima, verovatno stare zalihe ( da se ne baci ) .
Dok curi - dobro je - znaci da ima ulja
Mazano ne skripi - kazu stari ljudi
[img]http://s18.rimg.info/48e1877f1704ff812f ... d9.gif[img]

Avatar
Stari lisac
Generalisimus
Postovi: 811
Pridružen/a: čet srp 09, 2009 8:14 pm
Lokacija: Novi Sad

Post Postao/la Stari lisac » čet tra 14, 2011 12:37 am

Malo sam preturao po slikama pa nadjoh nesto. Na MZ TS 125/150, odusak / iberlauf je izveden na bloku ispod cilindra :

slika

Trazio sam po radionici, al nisam nasao onaj blok o kom sam pricao, ali sam nasao blok od medju modela. Znaci, nema cevcicu za crevo na bloku, ali ima ispupcenje na kome je ta cevcica bila na prethodnom modelu. Na prve tri slike sam postavio neku osovinu na mesto te cevcice, a na zadnjoj sam sklonio tu osovinu da se lepo vidi gde je cevcica bila.

slika

slika

slika

slika
Dok curi - dobro je - znaci da ima ulja
Mazano ne skripi - kazu stari ljudi
[img]http://s18.rimg.info/48e1877f1704ff812f ... d9.gif[img]

Avatar
Stari lisac
Generalisimus
Postovi: 811
Pridružen/a: čet srp 09, 2009 8:14 pm
Lokacija: Novi Sad

Post Postao/la Stari lisac » čet tra 14, 2011 12:40 am

Evo opet zadnje slike, tu sam obelezio otvor iberlaufa :

slika
Dok curi - dobro je - znaci da ima ulja
Mazano ne skripi - kazu stari ljudi
[img]http://s18.rimg.info/48e1877f1704ff812f ... d9.gif[img]

Odgovori