navoj cilindra

Problemi za koje nema kategorija, ili ne znate u kojoj kategoriji bi postavili svoj problem s motorom

Moderator/ica: deep

Avatar
Loye
Forumski maher
Postovi: 130
Pridružen/a: ned ruj 27, 2009 4:24 pm
Lokacija: Nova Bukovica

navoj cilindra

Post Postao/la Loye » sri ruj 12, 2012 10:59 pm

nabavio sam si još jednog emzu ali u lošem stanju, uhvatio sam dobru priliku pa sam ga kupio za malo novca i da mi služi za dijelove, ALI bilo mi ga je žao pa sam ga odlučio složit u vozno stanje, i naišao sam na jednu prepreku, a radi se o tome da je navoj za svječicu u cilindru oštečen, ''pojeden'' i sad me zanima dali se može napravit novi navoj ili dali se može zamijenit samo glava cilindra?? :?:
bbm brm bbm brm

Avatar
ernesto
Site Admin
Postovi: 13370
Pridružen/a: čet vel 28, 2008 2:53 pm

Post Postao/la ernesto » sri ruj 12, 2012 11:05 pm

Moze se napraviti umetak koji se stavlja u cilindar. Znaci trebas otici drejeru/tokaru koji ce povecati rupu u cilindru, napraviti navoj na cilindru u koji ide taj umetak, a u njega ide svjecica. Ima tu na forumu ljudi koji to imaju (sad napamet ne znam ko to ima), ali stvar je sigurno rjesiva.
Bolje zivjeti sto godina kao bogatas, nego tjedan dana kao siromah.

Avatar
Loye
Forumski maher
Postovi: 130
Pridružen/a: ned ruj 27, 2009 4:24 pm
Lokacija: Nova Bukovica

Post Postao/la Loye » sri ruj 12, 2012 11:07 pm

dobro, a dali je moguće zamijenit samo glavu cilindra?
bbm brm bbm brm

Avatar
ernesto
Site Admin
Postovi: 13370
Pridružen/a: čet vel 28, 2008 2:53 pm

Post Postao/la ernesto » sri ruj 12, 2012 11:14 pm

Naravno, to je bolje rjesenje. Ako imas glavu ili priliku nabaviti je, to je puno bolje rjesenje.
Bolje zivjeti sto godina kao bogatas, nego tjedan dana kao siromah.

Avatar
ernesto
Site Admin
Postovi: 13370
Pridružen/a: čet vel 28, 2008 2:53 pm

Post Postao/la ernesto » sri ruj 12, 2012 11:15 pm

Pardon, krivo sam rekao da umetak ide u cilindar. Ide u glavu.
Bolje zivjeti sto godina kao bogatas, nego tjedan dana kao siromah.

Avatar
Loye
Forumski maher
Postovi: 130
Pridružen/a: ned ruj 27, 2009 4:24 pm
Lokacija: Nova Bukovica

Post Postao/la Loye » sri ruj 12, 2012 11:15 pm

o super onda,,, probat ću je nabavit :D
bbm brm bbm brm

Avatar
Loye
Forumski maher
Postovi: 130
Pridružen/a: ned ruj 27, 2009 4:24 pm
Lokacija: Nova Bukovica

Post Postao/la Loye » sri ruj 12, 2012 11:15 pm

ernesto je napisao/la:Pardon, krivo sam rekao da umetak ide u cilindar. Ide u glavu.
ma ne brini, skužio sam.
bbm brm bbm brm

Avatar
ShumiZmajcek
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 2140
Pridružen/a: uto kol 24, 2010 4:57 pm
Lokacija: Srbija, Arilje

Post Postao/la ShumiZmajcek » pet ruj 14, 2012 5:30 pm

jeftinije je napraviti umetak!!! cak je i bolje jer navoj bude celican ne alu. pa teze propadne.. :) ali neka ti strugar napravi umetak sa sestougaonim delom za okasti kljuc!! :wink: stegnes i nema problema.

Avatar
deep
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 1503
Pridružen/a: pet svi 30, 2008 4:32 pm
Lokacija: Slavonski Brod
Kontakt:

Post Postao/la deep » pet ruj 14, 2012 10:57 pm

ShumiZmajcek je napisao/la:jeftinije je napraviti umetak!!! cak je i bolje jer navoj bude celican ne alu. pa teze propadne.. :) ali neka ti strugar napravi umetak sa sestougaonim delom za okasti kljuc!! :wink: stegnes i nema problema.
malo ću demantirati iskaz "bolje" i tvrdnja kako umetak bude čeličan .

Nipošto se ne radi od čelika iz minimalno dva razloga. Prvi je što čelik hrđa i u pravilu u takovoj čauri svječica (navoj) jednostavno zariba . Drugo je što bi se čelična čaura radi velike razlike u širenju materijala AL/ FE mogla u vožnji odpustiti dovoljno da propušta kompresiju.

Čaura se radi od mjedi (mesinga) i u praviku se pravi od zeskanta kako bi bila lakša montaža iste .

Slijedeči način je da se kupe spirale koje se uvrču zajedno sa svječicom i simuliraju navoj u glavi . Takove spirale postoje u prodaji za sve svječice , miskim na promjere navoja . I na kraju najkvalitetnija opcija je nova odnosno druga glava motora sa ispravnim navojem .

A da postoji još jedno rješenje je da se direktno ureže navoj za svječice koje su se nekada koristile kod Warburga . One su večeg promjera navoja od klasične emzine M 14 x 1,25 .
Ovdje je nekad bio potpis!

Avatar
ShumiZmajcek
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 2140
Pridružen/a: uto kol 24, 2010 4:57 pm
Lokacija: Srbija, Arilje

Post Postao/la ShumiZmajcek » sub ruj 15, 2012 6:37 pm

kod mene je umetak celican, ne odvija se(zalepljen lepkom) a korozira samo spolja ne utice na navoj tj. na to da zariba svecica. ima na vrhu sestougaonu glavu za kljuc 24mm imam jos 2 glave sa ispravnim navojem.. :wink:

Avatar
deep
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 1503
Pridružen/a: pet svi 30, 2008 4:32 pm
Lokacija: Slavonski Brod
Kontakt:

Post Postao/la deep » sub ruj 15, 2012 10:17 pm

ShumiZmajcek je napisao/la:kod mene je umetak celican, ne odvija se(zalepljen lepkom) a korozira samo spolja ne utice na navoj tj. na to da zariba svecica. ima na vrhu sestougaonu glavu za kljuc 24mm imam jos 2 glave sa ispravnim navojem.. :wink:
ma nisam ja rekao da nema i čeličnih čaura . vjeruj svašta sam se nagledao u ovom mom servisu , ali ja sam samo dao knstruktivno kvalitetnije rješenje , jer sigurno tko je razmišljao o približno vodljivim materijalima (što se tiće temperature ) i nije bez veze posegnuo za mesinganom čaurom .

sve je moguče i drveni šporet , ali samo za jednokratnu upotrebu. Naložiš ga i slijedeći dan opet moraš uzeti novi šporet :wink:
Ovdje je nekad bio potpis!

Avatar
Loye
Forumski maher
Postovi: 130
Pridružen/a: ned ruj 27, 2009 4:24 pm
Lokacija: Nova Bukovica

Post Postao/la Loye » uto ruj 18, 2012 10:47 am

kod mene u okolici baš i nema pouzdanih majstora koji bi to kvalitetno napravili, a nije ni glavu cilindra (rabljenu-ispravnu) lagano nabavit, ali bolje bih kupio glavu, pa ako netko ima nek se javi..
bbm brm bbm brm

Avatar
Mirko
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 2240
Pridružen/a: ned vel 14, 2010 12:13 pm

Post Postao/la Mirko » sri ruj 19, 2012 11:52 am

..definitivno savjetujem drugu glavu!
Cogito,ergo sum!

Avatar
Loye
Forumski maher
Postovi: 130
Pridružen/a: ned ruj 27, 2009 4:24 pm
Lokacija: Nova Bukovica

Post Postao/la Loye » pet lis 26, 2012 5:54 pm

deep je napisao/la:A da postoji još jedno rješenje je da se direktno ureže navoj za svječice koje su se nekada koristile kod Warburga . One su večeg promjera navoja od klasične emzine M 14 x 1,25 .
A kakve su to svječice, mislim kakvu točno seriju bih trebao kupit za etz250?
bbm brm bbm brm

Avatar
Loye
Forumski maher
Postovi: 130
Pridružen/a: ned ruj 27, 2009 4:24 pm
Lokacija: Nova Bukovica

Post Postao/la Loye » pet lis 26, 2012 5:55 pm

čini mi se da je nova glava preskupa!!
bbm brm bbm brm

Odgovori