pogonski i vucni lanac

Opcenito o MZ tvornici, motorima, povijest...
Odgovori
vinxie
Novi clan
Postovi: 6
Pridružen/a: sub tra 17, 2010 5:13 pm

pogonski i vucni lanac

Post Postao/la vinxie » uto tra 20, 2010 7:43 pm

Pozdrav svima!
Imala bih jos strucnih pitanja pa ako bi mi netko mogao pomoci ..
Jesu li vucni lanac i pogonski lanac jedna te ista stvar? Rekla bih da nisu, al u kontekstu kojeg prevodim mislim da vucni lanac koriste u smislu pogonskog (radi se o transportnoj traci jedne proizvodne linije). S druge strane koriste i izraz transmisijski (prijenosni) lanac. Na kraju svi ti lanci nesto vuku, tj. pogone/ pokrecu pa u cemu je onda razlika???
Unaprijed hvala!

Avatar
RAZZOR
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 3030
Pridružen/a: ned lip 07, 2009 9:41 pm
Lokacija: Beli Manastir

Post Postao/la RAZZOR » uto tra 20, 2010 8:35 pm

ja bi reko da je vucni lanac taj koji vuce traku. a pogonski bi po meni bio onaj glavni koji ide sa nekog motora (s necega sto pogoni) na traku ili mjenjac(transmisiju) a transmisijski je onda analogno tome mjenjacki lanac na mjenjackoj kutiji ili slicno tome. nemogu tocno odredit koji je koji jer neznam o cemu se tocno radi i kako izgleda cijeli taj sklop koji opisujes i o cemu pises.
AUTODIAGNOSTIKA I PODESAVANJE (AUDI,VW,SEAT,SKODA)
POLIRANJE FAROVA
SLAZEM ILI PO POTREBI PROVLACIM NOVU STRUJU NA MOTORIMA
TEL. 0955142224

Avatar
Renato
Ugledni forumas
Postovi: 347
Pridružen/a: ned vel 07, 2010 6:48 pm
Lokacija: Beli Manastir

Post Postao/la Renato » uto tra 20, 2010 10:57 pm

npr. ima u teretani lanac i kad se vježba,dižeš,spuštaš tj,gore-dolje ,znači ne vrti se nego samo gore dolje to je vučni lanac (bar tako mislim).
a pogonski lanac je koji imamo na biciklama ,motorima,raznim mašinama itd.non stop se vrti.

Avatar
Renato
Ugledni forumas
Postovi: 347
Pridružen/a: ned vel 07, 2010 6:48 pm
Lokacija: Beli Manastir

Post Postao/la Renato » uto tra 20, 2010 11:00 pm

e sad sam sve reko :lol: :mrgreen:

Avatar
deep
Okorjeli MZ ovisnik
Postovi: 1503
Pridružen/a: pet svi 30, 2008 4:32 pm
Lokacija: Slavonski Brod
Kontakt:

Post Postao/la deep » uto tra 20, 2010 11:00 pm

Uglavnom se ne kroz " kategoriju " vučni i pogonski lanac ne mogu definirati o kojem se lancu radi . Ako kod pogonskog lanca podrazumjevaš da se radi o Galov-om lancu , onda je stvar jasna . Taj lanac se u pravilu koristi kao pogonski lanac , a opisno ga zovu i člankasti oddosno lanac sa valjčičima .

Nije u svim slučajevima da funkciju pogonskog lanca ima ju Gal-ovi lanci jer pogonski lanac (nikako na motoru ) može biti i običan lanac jer postoje mjesta gdje se takovi lanci ugrađuju u sklopu sa profiliranim koloturama .

Vučni lanac takođe moze biti dvojaka definicija jer se nešto može povlačiti sa galov-im i običnim lancem . primjer je recimo Ketencug . Njih ima u obije izvedbe .

Terminologija ako nije tehnička i radi se o opisnom ili iskrivljenom nazivu može izazvati dvojbe .
Ovdje je nekad bio potpis!

Odgovori